O mně

petr-hrubyJmenuji se Petr Hrubý a přezdívku mám BUCK. Narodil jsem se 21.9. 1969 v Českém Brodě

Prvním člověkem, který ve mně probudil zájem o řemesla, byl můj děda. Za první republiky se vyučil brašnářem a ozdobníkem ve Vídni. Komunisti mu sice překazili živnost, ale s kůží pracoval stále v domácí dílně. Tak mé dětství vonělo kůží a lepidlem. Ve mně pak zůstal trvalý obdiv k řemeslnému umění.

Při výběru povolání jsem měl touhu stát se zlatníkem, ale nakonec, pod vlivem rodiny, jsem se vyučil tiskařem – typografem. To mi otevřelo cestu k dalšímu z řemesel, které mě uchvátilo, a to knihařství. Začal jsem vázat knihy a postupně jsem přešel na uměleckou vazbu, kterou dělám v podstatě dodnes, i když pouze okrajově.

Má cesta k nožířství byla klikatá a pestrá. Už od dětství jsem miloval přírodu, prošel jsem oddílem a později jsem vlastní turistický oddíl vedl. Jezdil jsem na vandry a  začal se zajímat o osidlování Ameriky, o lovce, trapery  a  indiány při Westernes International. Je pochopitelné, že při všech těchto činnostech jsem se neobešel bez nože.

Poznal jsem, že nůž je nejdokonalejší a nejpotřebnější nástroj v mém životě. S nabídkou nožů v obchodech jsem, už jako dítě, nebyl  spokojen a romanticky ovlivněn dobrodružnou literaturou, jsem vyrobil svůj první nůž. Bylo to tak kolem osmé třídy základní školy, bohužel už ho nemám.

nuz-ornamentBěhem mnoha let jsem vyrobil řadu nožů, jak pro sebe, tak pro své kamarády. Nikdy jsem si ale nemyslel, že budu nožíř. Přišlo to tak nějak samo. Velký podíl na tom má můj dlouholetý přítel Zdeněk Janča. Začal jsem se zúčastňovat výstav a vyrábět nože na zakázku. Při výrobě nože musím zvládat mnoho řemesel. Od kovařiny přes šperkařství, práci se dřevem a kostmi, až po sedlařinu a práci s kůží. A řemeslo mě pohltilo a dokonale mě naplňuje a uspokojuje.

Nože vyrábím z uhlíkatých i nerezových materiálů, rovněž z vlastních kovaných damašků. Na rukojetě a záštity používám dřeva, rohy, kosti, kovy, ušlechtilé materiály, které si krásný nůž zaslouží.

Mé další záliby : cestování, woodcraft, dobré jídlo